Nevajadzētu meklēt laimi kaut kur aiz horizonta
Šobrīd daudzas valstis ir vēl lielākos parādos un bagātie vēl bagātāki. Nauda ir tas mērs, ar kuru izteic ekonomisko jēdzienu lielāko daļu. Ekonomisti to lieto tāpat, kā tirgotāji kilogramus un arhitekti metrus, reti iedziļinās jautājumos par darbības principiem, un kāpēc atšķirībā no metriem un kilogramiem nauda nav konstants mērs, bet mainās gandrīz katru dienu.
Mans mērķis nav pierādīt, ka kādam nav taisnība. Mērķis ir noskaidrot notiekošo un atklāt mūsu rīcībā esošās izvēles iespējas, par kurām īsti nav informēti pat eksperti, nemaz nerunājot par plašāku sabiedrību.
Nauda ir viens no cilvēces atjautīgākajiem izgudrojumiem, jo atvieglo apmaiņu ar precēm un pakalpojumiem. Tas ir labi. Nauda ļauj apiet barjeras izraisītos ierobežojumus - tiešo preču un pakalpojumu apmaiņu. Piemēram, ja jūs dzīvojat ciematā, kur notiek tikai bartera darījumi, un veidojat mākslas darbus, bet vienīgais, kam tos iemainīt, ir kapracis, tad drīz vien būs jāmaina sava nodarbošanās vai jābrauc prom. Nauda rada iespēju specializācijai, kas ir civilizācijas pamatā. Tad kāpēc gan pastāv "naudas problēma"? Kādi ir šīs nepārtrauktās krāpšanas cēloņi? Kurš iegūst un kurš zaudē? Kāpēc mums nav stabilas naudas?
Viens no svarīgākajiem jautājumiem, kurus parasti uzdod cilvēki, sākuši saprast esošajā naudas sistēmā apslēpto pārdales mehānismu efektivitāti, ir sekojošs: vai tie 10% cilvēku, kuri ar sistēmas palīdzību gūst peļņu, pieļaus jebkādas izmaiņas, kas varētu liegt iespēju gūt vieglus ienākumus uz pārējās sabiedrības rēķina?
No vēstures zināms: protams, ka nē, ja vien viņus nepiespiedīs tie, kuri par to maksā. Jaunā atbilde ir - protams, ka jā, ja vien sapratīs, ka sēž uz zara kokam, kurā iemetusies trupe, un ka pastāv daudz drošāki koki, kuri dzīvos un augs vēl ilgi. Pēdējais variants ir sociālās evolūcija, jeb miermīlīgais ceļš. Pirmais ir sociālās revolūcija, jeb sāpīgais ceļš!
Miermīlīgais ceļš piedāvā bagātniekiem iespēju paturēt augļošanas ceļā gūtos ienākumus. Sāpīgais ceļš nenovēršami beigsies ar milzīgiem zaudējumiem.
Miermīlīgais ceļš nozīmē beigas ienākumiem no augļošanas un tā vietā stabilu naudu, zemākas cenas un, iespējams, zemākus nodokļus. Sāpīgais ceļš nozīmē augošu nedrošību, nestabilitāti, augstāku inflāciju, augstākas cenas un augstākus nodokļus.. Kāds ceļš mums-latviešiem ejams?
Laika gaitā uz mums svarīgiem jautājumiem tiks sniegtas atbildes, risinājumi - vivitasbloga lasītāj!
- Pārpublicēšanas gadījumā atsaukšanās uz autoru ir obligāta. © Vivita Viksnina